Kirjeldus
Kaart on koostatud 1574. a. flaami kartograafi Johannes Portantiuse poolt ning ilmus esmakordselt Abraham Orteliuse poolt väljaantud atlases Theatrum Orbis Terrarum (1570-1612. a. anti seda välja 41 korda). Tegemist on esimese tänini säilinud Liivimaa kaardiga.
Kaardil on kujutatud Vana-Liivimaa tema ajaloolistes piirides, mis kaardi väljaandmisaega arvesse võttes tuleneb vananenud andmetest (poliitiline jaotus kaardil kujutab Liivi sõja eelset seisu). Erinevalt teistest kaasaegsetest kaartidest on siin Eesti territooriumi kontuurid enam-vähem õiged, kuid saari on kujutatud ebaloomulikult suurtena. Kaardil on kujutatud ka varasemate kaartidega võrreldes rohkem kohanimesid (ligi 50).
Abraham Ortelius (1527-1598), Antverpeni iseõppinud kartograaf ja kaardikirjastaja oli nooruses õppinud graveerimist ning kuulus 1547. aastast alates Antverpeni Püha Luuka graveerijate ja käsitööliste tsunfti. 1554. a. asus ta tööle antiikesemete ja vanade kaartide ärisse. Koos tutvumisega Gerhard Mercatoriga hakkas Ortelius 1560. a. alates üha enam huvituma geograafiast ja kartograafiast. 1570. a. andis ta välja maailma esimese atlase Theatrum Orbis Terrarum (kirjastajaks Gilles Coppens de Diest Antverpenist; graveerijaks Fr. Hogenburg) selle sõna tänapäevases tähenduses, s.o. kaardid (53 lehte), mis olid atlaseks ühendatud olid ühesuguse formaadi ja stiiliga, süsteemselt valitud ning atlas sisaldas ka kaartide autorite loetelu. 1573. a. täiendas Ortelius atlast 17 kaardiga (sh. Portantiuse Liivimaa kaardiga). Orteliuse atlas oli kaasajal väga populaarne ning teda anti ajavahemikul 1570-1624. a. erinevate kirjastajate poolt välja vähemalt 42 korda erinevais Euroopa keeltes. Käesolev kaart kuulub ühte atlase prantsusekeelsesse väljaandesse, mis ilmusid aastatel 1574, 1578, 1581, 1585, 1587 ja 1598. a.
1577-1724. a. anti välja ka Orteliuse atlasel baseeruvaid taskuväljaandeid, mille pealkirjad algasid selliste sõnadega nagu Spieghel, Le Miroir, Epitome, Enchiridion, jne.
LIVONIAE NOVA DESCRIPTIO / Joanne Portantio auctore. – Mõõtkava erinev. – Antwerpen, 1573-1598. – Vasegravüür ; 22 x 24 cm. – (Theatrum Orbis Terrarum / Abraham Ortelius; 100)
Sõltuvalt vormistusviisist võivad kaardi mõõdud mõne sentimeetri (cm) võrra varieeruda. Pildid on illustratiivsed. Üldisemad elemendid (täpne värv, kirjade paigutus jms) võivad lõpptootel erineda.
Kui Te ei leidnud sobivas mõõdus või vormistusviisiga toodet, küsige pakkumist
kaardid@regio.ee või täitke hinnapäringu vorm.
Viimistlused
Kõikidel toodetel ei pruugi olla valitavad kõik vormistuse võimalused.
Võimalikud vormistused saate kombineerida toote juures olevatest rippmenüüdest. Küsimuste korral kirjutage kaardid@regio.ee.
Paberil
Paberile trükitud. Saab rulli keerata. Ei kasutata laminaati ega teisi viimistlusmaterjale.
Paberi tüübid:
Paber Fotopaber Läikega fotopaber Värvitav paber
Paberil ja lamineeritud. Kasutatakse paberi tüüpi ‘paber’, mille pealmisele küljele on kleebitud õhuke kaitsev kilekiht – laminaat.
Laminaadi tüübid:
Mati pinnaga laminaat ja Läikiv laminaat (läikiv pind, markeriga kirjutamine)
Paberil, puidust riputusliistudega. Lamineeritud paberi ülemisse ja alumisse serva on kinnitatud puidust ümarliist, ülaservas on riputusnöör. Saab rulli keerata.
Jäigal alusel
Paindumatu, kõva aluspind.
Aluste tüübid:
PVC . Plastikplaat.
Viscom. Vahtplastplaat, plastikust pinnaga, saab torgata nõelu.
KAPA. Vahtplastplaat, kartongist pinnaga, saab torgata nõelu.
Metallpinnaga alus (pildil koos paigaldamisel oleva raamiga). Kombineeritud materjal, mille üheks osaks on õhuke plekkplaat. Saab kinnitada magneteid.
Alumiiniumkomposiit. Ilmastikukindel materjal.
Otse alusplaadile trükitud. Ei kasutata laminaati ega teisi viimistlusmaterjale. Võimalik valida PVC või Viscom alus.
Alusplaadil ja lamineeritud. Alusele kinnitatud kaart on pealt lamineeritud.
Aluse tagune riputusliist. U 12 mm laiune U-profiiliga alumiiniumliist, mille abil on võimalik alusplaat seinale riputada.
Raamitud. Raamidel on küljes riputuskonksud. Raamida saab nii otse alusplaadile trükitud kui ka alusplaadil ja lamineeritud kaarte.
Alumiiniumraamid:
Puitraamid:
Kangal
Kangale trükitud. Saab rulli keerata. Ei kasutata teisi viimistlusmaterjale.
Kanga tüübid:
Rulookangas
Poolpimendav rulookangas (hämardav ruloo)
Pimendav rulookangas
Fotolõuendid: matt ja satiin
Õhuke matkakaardikangas Ilmastikukindel postrikangas (PVC-kangas)
Kangal, puidust riputusliistudega. Rulookanga ülemisse ja alumisse serva on kinnitatud puidust ümarliist, ülaservas on riputusnöör. Saab rulli keerata.
Ruloo kettmehhanismiga.
Lõuend alusraamiga. Lõuend on pingutatud ümber puidust alusraami.
Põrandakattel
Tallumist taluvad, kulumisele vastupidavad materjalid.
Põrandakatte tüübid:
Põranda PVC. Ei kleebita põranda külge, saab rulli keerata ja põrandalt ära võtta. Kergesti hooldatav materjal.
Põrandakleebis. Õhuke, kleebitakse põrandale.
Tapeedil
Fliistapeedile trükitud.
Kui Te ei leidnud sobivas mõõdus või vormistusviisiga toodet, küsige pakkumist kaardid@regio.ee või täitke hinnapäringu vorm.