Küpsised

Mis on küpsis?

Küpsis (ka HTTP-küpsis või küpsisefail, inglise cookie, HTTP cookie) on tekstikujuline andmeplokk kliendi veebisirvijas, mida saadetakse määratud domeenile iga kord, kui klient teeb sinna päringu. Nii saab server vastava kliendi päringu eristada teiste omadest ja pakkuda talle isikupärastatud andmeid. Küpsiseid võib kasutada veebilehtedele sisselogimiseks, eelistuste salvestamiseks ja ostukorvi sisu meelespidamiseks (allikas: Wikipedia).

Mis tüüpi küpsiseid kasutame?

Turvalisus – ajutised ehk sessiooniküpsised, mis paigaldatatakse kasutaja veebisirvijasse meie veebilehtedele sisse logimisel ja on vajalik kasutaja tuvastamiseks.

Tehnilised – ajutised küpsised, mis on vajalikud veebilehtedel pakutavate teenuste toimimiseks, näiteks ostukorvi sisu meelespidamine.

Eelistused – ajutised ja püsivad küpsised, mis aitavad meeles pidada kasutaja eelistusi nagu näiteks keelevalik.

Statistika – kolmanda osapoole (Google Analytics) küpsised, mida kasutatakse veebilehtede külastatavuse ja kasutuse statistika kogumiseks.

Küpsised ja isikuandmed

Oluline on teada, et küpsised ise ei sisalda isikuandmeid ning küpsiste kasutamise lubamisega ei anna sa nõusolekut oma isikuandmete kasutamiseks.

Küpsiste haldamine

Soovi korral on küpsiseid võimalik hallata, kustutada ja blokeerida. Kuidas seda täpsemalt teha, oleneb veebisirvijast.