Livoniae Provinciae ac Eius, Moscoviae Maximi Amplissimi 1593

Kirjeldus

Antverpeni astronoomi ja matemaatiku Johannes Portantiuse poolt 1573. a. koostatud Liivimaa kaardi käesolev versioon ja Antonio Jankinsoni Moscovia kaart ilmusid Cornelis de Jode atlases Speculum Orbis Terrae 1593. a. Gerard Jode (1515-1591), Antverpeni kartograaf ja matemaatik töötas algul kaartide graveerijana, hiljem hakkas ise kaarte koostama ja välja andma. Ta koostas põhiliselt suuremõõtkavalisi kaarte ning täiendas ja andis välja teiste autorite töid. Tema silmapaistvaimaks tööks oli 1570. a. valminud kaheköiteline 65 kaarti sisaldav atlas Speculum Orbis Terrarum. Sellest atlasest on käesolevaks ajaks maailmas säilinud 12 eksemplari. Uue trüki atlasest andis 1593.a. välja tema poeg, kartograaf Cornelis Jode nime all Speculum Orbis Terrae.

G. Jode atlase kaardid on graveeritud osavate graveerijate vendade Jan ja Lucas van Deoticumi poolt, kes töötasid Antverpeni kirjastaja Christopher Plantinini teenistuses ning graveerisid paljude ajastu kuulsamate kartograafide, de Jode, Waghenaer’i, Orteliuse jt. kaarte.

LIVONIAE PROVINCIAE AC EIUS Confinium Verus et elegans tÿpus / Jo. Portantius Cosmographus Delinea . Ca 1:3 800 000 ;
MoscoviaeMaximi Amplissimi-Que Ducatus chorographica descriptio / Authore Anthonio Jankinsono Anglo. Ca 1:10 000 000;
Ioannes Deutecum, Lucas Deutecum, Ferunt. – Antwerpen : Vidua et Haeredes Gerardi de Iudaeis, 1593. – 2 kaarti ühel lehel : Vasegravüür ; 55 x 41 cm. – (Speculum Orbis Terrae / Cornelis de Jode)

Originaal Eesti Rahvusraamatukogu kaardikogus.

Küsi lisainfot