Purekkarist Druskininkaini ja edasi: väljakutsed dünaamilise rahvusvahelise ruumiandmebaasi loomisel ja haldamisel

Regio üks peamisi tegevussuundi on Balti riikide ruumiandmete andmebaasi pidev ajakohasena hoidmine. Täpsed ja ajakohased andmed tagavad, et meie klientide kaardirakendused pakuvad usaldusväärset teavet kogu Balti riikide ulatuses. Korrektsed aadressi- ja navigatsiooniandmed aitavad meie klientidel lihtsamini leida oma sihtkohti ja pakkuda paremat teenust oma kasutajatele. Olgu tegu aadresside, teedevõrgu, hoonete ruumikujudega või huviväärsustega (POI ja AOI), meie andmed aitavad ettevõtetel ja inimestel ruumis orienteeruda ja teha täpseid otsuseid.

2024. aastal viisime läbi olulise tehnoloogilise uuenduse, viies oma andmebaasi Oracle’st üle PostgreSQL andmebaasi haldussüsteemile. Koos QGIS-tarkvaraga on see andnud meile võimekuse andmeid kiiremini töödelda ja paremini hallata.

Elusa ja rahvusvahelise ruumiandmebaasi haldamine toob kaasa omajagu väljakutseid, mida allpool täpsemalt selgitame.

Kohalik ekspert kõigis kolmes Balti riigis

Meie igapäevatööd iseloomustab see, et haldame kolme riigi andmeid ühtse struktuuri ja täpsusega. See tähendab, et meie kliendid ei pea ise vaeva nägema erinevate süsteemide ja andmestruktuuride ühendamisega – me teeme selle töö nende eest ära.

Kasutame arvukalt erinevaid andmeallikaid, et hoida andmed alati ajakohased ning kohandume pidevalt tehnoloogia arenguga. Nii saame täita klientide ootusi ja pakkuda neile kõige värskemaid ning täpsemaid andmeid.

Ka seinakaardi jaoks on vaja ühtlase tihedusega andmeid

Kolme riigi ulatuses ühtse andmebaasi haldamine nõuab põhjalikku teadmistepagasit ja suurt täpsust. Meie meeskond tunneb kõigi kolme riigi eripärasid, alates keelelistest nüanssidest lõpetades liiklusseaduste erinevustega. Läti ja Leedu keeled ei ole enam hirmutavad, kui selgeks ja ka sisuliselt arusaadavaks on saanud sellised spetsiifilised terminid nagu įkrovimo stotelė (laadimisjaam), šķērslīnija (põiktänav), apylinkių seniūnija (linna ümbruse vanemkond) või pilsētiņa (väikelinn/linnake).

Oleme põhjalikult uurinud ja läbi töötanud iga riigi liiklusseadused ning investeerinud lugematuid tunde ja päevi, et korrastada navigatsiooniandmeid nii suurte kui väikeste liiklussõlmede jaoks. Selle tulemusena sisaldab meie andmebaas täpseid andmeid: teede ridade arv, lubatud sõidukiirused ja kiiruspiirangud, tänavanimed, maanteede numbrid, pöördepiirangud, suunaviitade teave ning mitmesugused liikluspiirangud vastavalt sõiduki tüübile, massile, kõrgusele või laiusele. Tänu sellisele põhjalikkusele suudame pakkuda andmeid, mis toetavad täpset ja usaldusväärset navigeerimist.

Pidev andmete ajakohastamine

Uute andmete ühekordne baasi lisamine või eri allikatest andmekihi kokkupanek on iseenesest lihtne, kuid tõeline väljakutse seisneb andmete pidevas ja järjepidevas ajakohastamises.

Ortofoto ei ole alati kõige uuema infoga, teede ehituse tuvastamiseks tuleb leida lisaks muid andmeallikaid

Andmebaasi uuendamiseks kasutame kahte peamist strateegiat: kas kogu andmestik vahetatakse iga kord uuema versiooni vastu välja või jälgitakse algallikates toimunud muutusi ning sisestatakse ainult need.

Kogu andmestiku asendamine uuega võib esialgu tunduda lihtsama ja kiiremana, kuid nõuab, et andmebaasi struktuur jääks ühtseks kõigi kolme riigi andmete puhul. Iga riigi andmeallikad on aga erinevad ning nende tabelandmete ja geomeetria reeglid ei pruugi meie standarditele vastata. Seetõttu tuleb andmeid alati korrastada ja ühtlustada.

Muutuste tuvastamine ja töötlemine. Selle meetodi korral võrdleme algallikatest saadud andmeid eri ajahetkedel, näiteks kuu või poole aasta lõikes. Leiame üles muudatused ja sisestame need oma andmebaasi, säilitades samal ajal tabelite seosed ja varem tehtud parandused.

Selliselt ajakohastame regulaarselt näiteks aadresse, huviväärsusi (POI-d), hooneid, teid ja riikide haldusüksuste alasid, tagades andmebaasi täpsuse ja järjepidevuse.

Andmete sisestamine ja automatiseerimine

Andmete uuendamine ja sisestamine toimub kas käsitsi või automaatselt.

Käsitsi uuendamisel teeb geoinformaatik vajalikud muudatused QGISi tarkvaras, kasutades spetsiaalselt meie andmebaasi struktuuri ja reeglite järgi loodud pluginaid. Kuigi selline lähenemine on ajamahukas, annab see geoinformaatikule täieliku kontrolli ja täpse ülevaate andmetest ja oma tegevustest.

Automaatne uuendamine toimub PostgreSQL andmebaasi protseduuride abil, mis kiirendavad andmete töötlemist ja muudavad protsessi sujuvamaks. Automaatika rakendamine nõuab aga põhjalikku arendustööd ning kaasneb risk, et algallikates puudub tabeli struktuuri või ID-de järjepidevus, või andmestik võib muutuda kättesaamatuks.

Andmete ja andmebaasi haldamiseks vajalik tarkvara

Automatiseerimine tasub end ära juhul, kui tegu on sageli uuenevate ja usaldusväärsetest allikatest pärinevate andmetega, näiteks POI-d või aadressid.

Kuhu edasi?

Dünaamilise ja rahvusvahelise andmebaasi haldamise ning kvaliteetsete andmete loomise väljakutsed jäävad sarnasteks ka siis, kui andmebaasi laiendatakse rohkematele riikidele. Oleme loonud universaalse süsteemi, mis võimaldab hõlpsasti uute riikide andmeid lisada, ja kasutada juba olemasolevaid korrastamise ning haldamise protsesse.

Ruumiandmete geomeetriatüüpide osas on punktide ja alade automaatne korrigeerimine suhteliselt lihtne ning lahendatav standardsete GIS-tööriistade abil. Kuid joonobjektide, näiteks teede ja piiride, automaatne parandamine ja uuendamine on keerulisem. Meie eesmärk on arendada välja tõhus süsteem ka nende täpseks ja automaatseks haldamiseks.

Lisaks on mõned ruumiandmete kategooriad, näiteks navigatsiooniandmed, üha ajakriitilisemad. Reaalajas andmete lisamine muutub selles valdkonnas järjest olulisemaks. See on üks võtmevaldkondi, kus näeme suurt tulevikupotentsiaali ja võimalust oma lahendusi veelgi täiustada.

Veel postitusi

Regio atlased

Uus Regio Eesti teedeatlas! 25 aastat Regio esimese teedeatlase ilmumisest

Äsja ilmunud Regio Eesti teedeatlas on justkui vahekokkuvõte elust Eestimaal. Paberatlasel on ikka oma kindel koht digivahendite kõrval. Regio teedeatlasel ei saa näiteks kunagi aku tühjaks ja selle kasutamine ei sõltu mobiililevist. Teedeatlas on parim reisijuht, et juba kodus reisiplaane teha või ka lihtsalt igasuguseid kohti uudistada. Esimene täpsemas mõõtkavas (1:200 000) Regio Eesti teedeatlas … Vaata lähemalt

Matkame Eestis Regio reisijuht. Eesti matkarajad

Nüüd müügil: Regio uus reisijuht “Matkame Eestis”!

„Matkame Eestis“ on esimene Regio reisijuht, kuhu on koondatud nii põhjalik ülevaade matkamisvõimaluste kohta Eestis. Raamatus on info 450 Eesti matkaraja kohta, palju põnevaid matkaideid ning mahukas ülevaade sellest, kuidas matkata, mida kaasa võtta jne. Iga matkaraja kohta sisaldab Regio reisijuht reisijuhis lühikese tutvustuse ning info raja pikkuse ja asukoha kohta (nii aadressi kui ka … Vaata lähemalt

30 päeva kaartide väljakutse Regios

#30DayMapChallenge on iga-aastane väljakutse, mis pakub kõigile kaardientusiastidele võimaluse luua novembrikuu jooksul iga päev üks kaart ja seda siis vastava teemaviitega sotsiaalmeedias jagada. Järgida tuleb igaks päevaks etteantud teemat. Millised teemad ja märksõnad väljakutsesse tulevad, selgub vahetult enne novembri algust. Osaleda võivad nii professionaalid kui ka algajad, kasutades mistahes tarkvara või meetodit (GIS-tarkvara, käsitsi joonistamine, … Vaata lähemalt